جوابيه

راستش چون مجال بحث نیست سعی میکنم خلاصه گویی کنم. فقط خواستم جواب چند تا از کامنتهای پست قبل را در کمال احترام و ادب داده باشم. همین.

با گل‌تن کاملاْ‌ موافقم. اگر در جامعه‌ی کنونی ایران تفکر زنان تصحیح شود و به‌جای تقابل زن سنتی با زن مدرن٬ از این دو هویت و شخصیت بهترین‌ها را جایگزین زن کنونی کنند وضعیت زنان تا حد زیادی از حالت بحرانی دور خواهد شد.

با ستاره شمال عزیزم موافق نیستم. در اثر زلزله همه چیز چه خوب و چه بد ویران خواهد شد. در صورتی که اگر قصد کنیم دیوار به دیوار این خانه مخروبه را که شامل همه چیزهای خوب و بد تاریخ گذشته است بازسازی کنیم به راحتی می توانیم از وسایل باارزش و قیمتی مجدداْ استفاده کنیم و چیزهای به درد نخور را به مرور زمان تعویض کنیم.

با نکیسا موافقم. از ماست که بر ماست. بیشتر ظلمهایی که در طول تاریخ و همین امروزه در جامعه ما بر زنان حاکم بوده اغلب ناشی از اشتباهات دسته دیگری از همین قشر جامعه است.

تنها راه حل چنین مشکلی جهت دهی افکار زنان در راستای منطق و فکر و ایجاد اشتغال زایی مفید برای زنان است.

و اما فریبای عزیزم. تقریباْ دو روز با خودم درگیر بودم تا بتونم جواب قانع کننده ای به شما بدهم.

اصلاْ بحث و هدف تفکیک زن و مرد نیست. برای اولین بار در ایران اقدامی صورت گرفته تا «خود زنان» از برخی مواردی که حق مسلم‌شان است (البته به جز انرژی هسته ای) حمایت کنند. این در حالی است که قبل از این اقدامات٬ اغلب کتابهای فمینیستی و یا فعالیتهای این چنینی به دست توانمند آقایان نوشته یا انجام می‌شده است. در این جریان تصویب قانونی به نفع زنان از اولویت آخر برخوردار است. به نظر من کل حکمت این کار در این است که زنان دست کم تا حدودی با وظایف و اختیارات و حقوقشان آشنا شوند و این کم هدفی نیست.

اگر روزی حق طلاق برای زنان هم قایل شود آن‌وقت دیگر بحثی از مهریه به میان نخواهد آمد. این بهتر از شرایط کنونی نیست که برخی زنان هم حق طلاق دارند و هم مهریه.

یا همان مثالی که در پست قبل اشاره کردم اگر زنی با وابستگی زیاد به فرزند و توان مالی مناسب٬ شوهرش را از دست بدهد انصاف است حضانت فرزندانی که حق اوست را به قیم بسپارند.

قرار نیست که اگر زنان حق حضانت فرزند داشته باشند تحت هر شرایطی موظف شوند سرپرستی آنها را قبول کنند. می‌دانم کم نیستند مادران بی مهری که فرزندشان را با دست خودشان می‌کشند. ولی آیا این باید باعث شود همیشه و همه‌جا تروخشک با هم بسوزند؟

در کل حق با شماست. می‌دانم اگر هرکدام از این خواسته‌ها به تنهایی تصویب شود و به اجرا در بیاید هم برای زنان و هم برای مردان جامعه مشکلات فراوانی به همراه خواهد داشت. اما اگر قانون‌های فراگیری برای مثلاْ کل دارایی بعد از ازدواج٬ ارث٬ حق حضانت٬ حق طلاق و ...... داشته باشیم بهتر نیست؟ پس در این راستا باید تلاش کرد. البته لازمه همه این خواسته‌های منطقی٬ دادگاه صالح است که بحث آن در این مجال نمی گنجد.

من هنوز هم معتقدم که نباید دست روی دست گذاشت و همه‌ی ما موظفیم در راستای بالا بردن اطلاعات تک‌تک افراد جامعه از حق و حقوقی که دارند تلاش کنیم.

در ضمن من با تلاش برای اصلاح تمام قوانيني كه با نوع انسان در تضاد است نه تنها مشکلی ندارم که ذاتاْ موافقم و این فعالیت هیچ تناقضی با خواسته‌ی شما ندارد.

برای کسانی که دوست دارند کمک کنند و یا اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشند (به خصوص نازلی و نصر):

آدرس سایت

فرم امضا

بیانیه حقوقی

(ممکن است مجبور به استفاده از فیلترشکن شوید.)

آیدین عزیز من آدرسی از شما ندارم. در صورت تمایل می‌توانی آدرست را ایمیل کنی تا در اسرع وقت برای گرفت امضا و سرتان خراب شویم. هرچند متاسفانه اینترنتی هم می‌توانی امضا کنی.

به همفری بوگارت عزیز:

این بار خودمان باید کاری کنیم نه هیچ کس دیگر. اگر به نتیجه نرسیم متاسفانه ناتوانی را باید درون خودمان بیابیم.

مریم گلم! چشم سعی می‌کنم. ولی بیایید اینقدر از نور و آزادی حرف بزنیم تا دیگر برای هیچ کس نامانوس نباشد.

و باز هم مریم جان آنکه به چشم دیگری به زن مطلقه نگاه می‌کند خود ماییم نه کس دیگر. باید تلاش کنیم. لحظه به لحظه برای ارتقای و ایجاد فرهنگ صحیح.

الهام خانم! من فکر کردم توضیح دادن برای یک تحصیل‌کرده‌ی دانشگاهی با یک فرد درس‌نخوانده‌ی خانه‌نشین فرق می‌کند به همین دلیل جلسات توجیهی برگزار نشد.

و اما مریم خانم: بیا مراقب باشیم ما جز این دسته نباشیم.

------------------------------------------------------------------------

به خاطره تمام نظرات مهرآمیزتان که مرا به فکر وامی‌دارد دنیایی سپاس.

/ 20 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرمان آريايی

سلام..در مورد اتفاقی که در پست قبلی تعريف کردی حرفی جز تاسف ندارم.. و چه راه درازی برای اصلاح ملت در پيش هست..بله اين هستند مردم کشورمون که من و شما و بقيه دوستان هم جزوشون هستيم..طرز فکر ها رو ميبينی؟ بعضی اوقات از شدت عصبانيت ميخوام سرم رو بکوبم به ديوار!! بگذريم..ديدم تو کامنتهای وبلاگ مهدی آدرس فيلتر شکن خواستی٬ اومدم لينک وبلاگ صفا فيلتر رو بدم که ديدم نگاه قبل از من لينک رو تو کامنتها گذاشته..هنوز وقت نکردم برم مدرسه نمره هامو منجمله نمره قرآن ببينم٬ گرفتم حتما ميام ميگم..دعا کن همه پاس بشن ما يه مدرک سيکل رو اقلا داشته باشيم..بخاطر تلاش در جهت تحقق اهداف کمپين به هر دوتون خسته نباشيد ميگم...به اميد فردای روشن برای من٬ تو و تمام مردم دنيا

مازیار کرم پور

سلام زهرا خانم امیدوارم این دو نفری که میگی، همون دو نفری که نباشند که من فکر می کنم. اگه بودن یه کم به درستی کاری که کردی بیشتر فکر کن

زهرا

جناب آقای مازیار کرم پور! اولاً به نظر من مهم نيست کدوم دو نفر. مهم اينه که با کمی فکر و تعقل ما جزو دو نفرهای اينچنينی در موارد مختلف نباشيم. ثانیاً من فکر نمی‌کنم چندان کار اشتباهی کرده باشم به سه دليل: ۱) مخاطبان خاصی که ممکن است تشخيص دهند من در مورد چه کسی يا کسانی حرف می‌زنم خيلی اندک هستند. ۲) به فرض که این مخاطب حدس بزند طرف مورد نظر را شناخته٬ خصوصيات ذکر شده هيچ‌کدام موردی نبوده که به عنوان يک راز مطرح شده باشند. ۳) هدف از این مثال فقط نشان دادن وخامت اوضاع فرهنگی دوروبرمان است و لاغیر. در عین حال اگر اساعه‌ی ادبی به هر یک از دوستان و یا خوانندگان شده رسماْ عذرخواهی می‌کنم. و در آخر یک توصیه خواهرانه: دنبال مصداق واقعی این تعریف نگرد. اصلاْ کاش مصداق واقعی برای همچین جریانی وجود نداشته باشه و همه اینها ساخته‌ی فکر من باشه. من وتو داریم از دو دیدگاه به قضیه نگاه میکنیم: دغدغه‌ی تو شناخته شدن یا نشدن اون دو نفر (یا یه چیزی تو همین مایه‌ها) است. ولی دغدغه‌ی من تفکر زن ایرانی است.

امير

تلاشتان قابل ستايش است

زهرا جون سلام

سعيد

زهرا جون همون نظر پایینی که بینام مال منه یادم رفت آدرس وبمو بنویسم معضرت می خوام

قسطن

مجال بحث نبود نزدیک ۵۰ خط جواب دادی؟؟؟

نصر

سلام فکر کنم این دو پست شاهکار وبلاگی تو باشه ! معلومه خيلی روش وقت گذاشتی در هر صورت به قول مديری " کف کرديیمم!" راستی يادته گفتم مملکته ما صاحب نداره! به برادرم گفتن بخشنامه ای برای ما نيومده چهارشنبه هم داره اعزام ميشه محل خدمتش هم مشخص شده ! جالب اينجاست که رئيس حوزه از طريق روزنامه ای که برادر من نشونش داده از قضیه مطلع شده! مسخرست نه؟

مريم

سلام زهرا جون واقعا خسته نباشی گلم... يک آدرس فيلتر شکن به من بده چون اين سايته باز نميشه.... موفق باشی

مازیار

سلام بهتره قبل از اينکه بحث کنم روشن کنم که من خودم اون برگه رو امضا کردم و بهش اعتقاد دارم. در ضمن به غلط بودن طرز فکر اون دو نفر هم اعتقاد دارم. (اعتقادها رو غلیظ بخون) تمام چیزی که ازت می خوام اینه: برای ۱ ثانیه خودت و مهدی رو جای اون دو تا بذار با تمام شرایطی که قبل از ازدواج داشتند. برات مهم نبود که مثلا ایمان این متن رو بخونه؟ (منصفانه فکر کن) (فرض هم کن احتمال اینکه ایمان متن رو بخونه ۱٪ هست) دقت کن که تعداد ایمان اندک (فقط ۱ نفر) هست. راستی آیا هدف وسیله رو توجیه می کنه؟ يه توضيح هم بدم: تو يه زمانی يه الگوی اخلاقی برای من بودی. از وقتی اين متن رو خوندم از خودم بدم اومده.